Integracja sensoryczna na EURO 2016
Analiza – zawodnik.
1. W szatni wyraźne skupienie i regulacja swojego napięcia (autoregulacja)
2. Planowanie – > zawodnik doskonale wie, co ma robić i na jakiej pozycji grać
3. Propriocepcja – > element stymulujący: bieg, zmienny bieg, drybling, podskoki do piłki, rzut piłki z autu, kopnięcie piłki, przepychanki a nawet zderzenie z innym zawodnikiem
4. Dotyk – > trawa, piłka, zawodnicy drużyny przeciwnej a czasami po strzelonej bramce koledzy ze swojej drużyny jak się rzucą na strzelca (+ silna propriocepcja).
5. Słuch – > dyskryminacja (słuchem orientowanie się kto gdzie stoi, kto kogo kryje, gdzie turla/odbija się piłka, rozróżnienie 'figura-tlo’ (odróżnienie nawoływania zawodników/gwizdka od hałasu stadionu)
6. Węch – > stymulacja za pomocą zapachu metabolitów wydalonych przez skórę wraz z potem swoim jak również innych zawodników a nawet sędziego. (swoiste ‘memory’ węchowe). Czasami czuć unoszący się mentolowy zapach jak fizjoterapeuta schładza kontuzję sztucznym lodem w aerozolu.
7. Przedsionek – > jakiekolwiek przemieszczanie się po boisku a szczególnie 'salta’ bądź podrzucanie w górę po strzelonym golu. Niezłą myślę stymulacją wraz z reakcjami obronnym jest 'podcięcie’ zawodnika w pełnym biegu.
8. Praksja najbardziej dostymulowana jest podczas strzelania rzutu karnego albo podczas wykonywania elementów stałych w grze.
9. Smak – > słonawy pot spływający po twarzy. Czasem gorzka trawa, mdła ziemia a nawet słodkawa krew i izotoniczne napoje.
10. Wzrok – > figura-tło w zakresie rozpoznawania 'swoich/sędziego’. Czasem wodzenie wzrokiem za piłką w 'zwolnionym tempie’ jak wpada piłka do bramki szczególnie własnej (uwaga wzrokowa).
Duża dawka serotoniny neuroprzekaźnika pod wpływem dużego wysiłku najlepiej od czasu do czasu na 'długu tlenowym’.
Hm… sport to zdrowie sensoryczne.