Terapia czaszkowo-krzyżowa może pomóc dzieciom przezwyciężyć infekcje ucha poprzez poprawę kształtu trąbki Eustachiusza. Takie infekcje wpływają np. na rozumienie ludzkiej mowy… a tym samym na funkcje społeczne jak i poznawcze.
Trąbka Eustachiusza, będąc połączeniem jamy bębenkowej z gardłem i jamą nosową, odgrywa istotną rolę w regulacji ciśnienia między bębenkiem a otoczeniem. Poprzez otwieranie i zamykanie się tej struktury, organizm reguluje równowagę ciśnienia, co wpływa zarówno na słuch, jak i na ogólny stan zdrowia. Każdy z nas zna to uczucie ulgi, gdy zmienia się ciśnienie np. podczas lotu samolotem… coś ciśnie w uchu wystarczy przełknąć ślinę. Trąbka Eustachiusza również odprowadza płyn i śluz z ucha środkowego; zapobiega przedostawaniu się substancji takich jak bakterie lub wirusy do ucha środkowego z gardła.
Zablokowanie/stan zapalny objawiający się przekrwieniem jest częstą przyczyną infekcji ucha, ponieważ w uchu środkowym może gromadzić się nazwijmy to ‘szkodliwy materiał’. Często powoduje to trudności w słyszeniu i inne problemy, takie jak ból ucha, zmęczenie, drażliwość, gorączkę, ból głowy i niepokój. Przewlekłe infekcje ucha mogą być związane z trudnościami w mówieniu, rozumieniu mowy a tym samym przyczynia się do trudności w uczeniu się, jak i na relacje społeczne a ponadto z czasem mogą nadmiernie obciążać układ odpornościowy.
W terapii czaszkowo-krzyżowej, manipulacje wykonywane na czaszce pośrednio wpływają na optymalne funkcjonowanie trąbki Eustachiusza. Poprzez delikatne techniki manipulacyjne, terapeuta stara się uwolnić ewentualne blokady (poprawa kształtu trąbki) i przywrócić prawidłowy przepływ powietrza przez trąbkę.
Jak to się dzieje? Część trąbki Eustachiusza jest zbudowana z kości, a druga z chrząstki. Chrzęstna część przemieszcza się w małym rowku, gdzie kość skroniowa styka się z kością środkową czaszki (zwaną kością klinową). Trąbka jest malutka, elastyczna i dość podatna na naprężenia którejkolwiek z tych kości lub innych kości czaszki lub szczęki. (Dlatego zwracam uwagę jako terapeuta SI na symetryczność czaszki, patrząc na nią w różnych płaszczyznach.)
Trąbka przechodzi przez tylną część górnego gardła, mniej więcej na linii nozdrzy. Gardło to rurka mięśniowa i błona śluzowa. Anatomicznie przyczepiona do kości klinowej i innej kości środkowej czaszki (zwanej potylicą) i ma wiele innych przyczepów, ponieważ rozciąga się w dół, łącząc się z przełykiem i tchawicą. Niektóre przyczepy dotyczą czaszki inne podniebienia, kości gnykowej i kręgosłupa. Niekorzystne naprężenia którejkolwiek z tych struktur może zmieniać normalny kształt tego kanału jakim jest trąbka Eustachiusza.
W stresie odcina nam czasem głos… prawda?! Jest to forma napięcia…, jeśli weźmiemy pod uwagę, że zaburzenia SI są na podłożu stresowym… To wszystko jasne… Tak działa nasze ciało… jedna dysfunkcja prowadzi do drugiej… wcześniej czy później.
Infekcje ucha mogą powodować ból, a także ograniczać zdolność dziecka do słyszenia, mówienia, poruszania się, czytania i skupiania uwagi. Terapia czaszkowo-krzyżowa to delikatna metoda ‘uwolnienia’ trąbki Eustachiusza dziecka od niedrożności lub zatorów, co może sprzyjać odprowadzaniu substancji z ucha środkowego i zmniejszać nadmierne ciśnienie w uchu środkowym. W takim przypadku infekcja ucha może zostać łatwiej wyleczona, a ucho środkowe może normalnie pracować, co prowadzi do poprawy słuchu i zniwelowania innych problemów spowodowanych infekcją ucha.
Pamiętajmy… leki łagodzą objawy, znoszą ból i infekcję… nie wpływają jednak na przyczynę występowania zapalenia ucha, nie wpływają na struktury anatomiczne. Jeśli dziecko ma powroty infekcji ucha warto znaleźć przyczynę tych infekcji, nie tylko zwalczać objawy.