Według moich danych swego czasu zdobytych na konferencji z dziedziny neurologii pediatrycznej 77% dzieci chodzących na palcach ma problemy z rozwojem mowy, przy braku zaburzeń z obszaru ‘motoryki dużej’. W tym miejscu nie chcę teraz pisać o przyczynach chodzenia na palcach a jedynie o połączeniu stopa język i/lub odwrotnie. Mechanizm dysfunkcji może być zarówno wstępujący jak i zstępujący. Dużo dzieci uczęszczających na terapię SI ma problem z rozwojem prawidłowej mowy jak również współtowarzyszące wady postawy.
Ludzkie ciało jest niesamowitym i skomplikowanym dziełem sztuki naturalnej, którego prawdopodobnie będziemy się uczyć przez wieki, zanim jeszcze dojdziemy do jego pełnego zrozumienia. Z tego, co wiem z obecnych badań i zrozumienia fizjologicznego człowieka, wszystko jest bardzo powiązane.
Każdy narząd, kość, mięsień i tkanka są ze sobą w jakiś sposób połączone. Warto dostrzegać jak czasami sposób tego połączenia może negatywnie wpływać na nasze ciało. Na bazie tego powstają np. testy wykrywające dysfunkcje w obrębie stawu skroniowo-żuchowego opierające się na obserwacji zakresu rotacji wewnętrznej kończyny dolnej i obserwacji stopy.
Wszyscy znany mięśnie i ich funkcje związane z ciałem i ruchem. Jednak nie wszyscy znamy stałej strukturalnej towarzyszki mięśni – powięzi. Jest to cienka wstęga tkanki łącznej, która otacza nasze mięśnie. Swoista osłona ochronna, która łączy mięśnie o podobnej funkcji i pomaga rozprowadzać nerwy i naczynia krwionośne.
Istnieją 4 warstwy powięzi, które pokrywają niektóre części ciała, nasza najbardziej zewnętrzna warstwa pokrywa całe ciało. Można nawet pomyśleć, że jest podobna do skóry, ponieważ obejmuje ‘łączność’, niejako trzyma nas w kupie. Wszak gdyby tak uszczypnąć skórę na ramieniu, możemy poczuć ciągnięcie lub napięcie rozciągniętej skóry w innym obszarze ramienia.
Mając odrobinę wyobraźni można w tym ujęciu zauważyć połączenie języka ze stopą. Wędzidełko jest połączone ze stopami za pomocą taśmy głębokiej przedniej. Na bazie naszego ‘fascynującego uszczypnięcia/pociągnięcia’ można dostrzec funkcjonalne połączenie naszego języka poprzez jeden ‘ciągły pas powięzi’ z palcami stopy.
Wszak wędzidełko podjęzykowe jest ‘de facto’ ograniczającym lub ścisłym pasmem tkanki łącznej łączącym dolną powierzchnią języka z dnem jamy ustnej a to może wpływać na oddychanie, postawę, stabilność dna miednicy i jak widać na palec u nogi człowieka.
Można śmiało powiedzieć, że wędzidełko podjęzykowe może być największą małą rzeczą, która ma wpływ na wiele innych części ciała. Jak również to, że ‘praca z ciałem’ poprawia funkcje języka a tym samym rozwój prawidłowej mowy.
Aby bardziej poznać „Taśmę Głęboka Przednią” można obejrzeć Video: