Integracja Sensoryczna a Kinesio Taping ®

Wykorzystanie metod fizjoterapeutycznych w pracy z dziećmi z zaburzonymi procesami integracji sensorycznej to codzienność.

Pracując z dziećmi mającymi Zaburzenia Przetwarzania Sensorycznego (SPD) wykorzystuję specjalistyczne metody fizjoterapeutyczne normalizujące napięcie mięśniowe. W praktyce zawodowej często u dzieci występuje osłabienie poszczególnych grup mięśniowych, co wtórnie przyczynia się do wady postawy. Zaburzony rozwój dziecka doprowadza do kompensacyjnych rozwojowych wad. Przykładowo dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym siadają w literkę „w” – tym samym przyczyniają się do powstania wady zwanej koślawością kolan. W terapii 'pilnuję’ dzieci, żeby bawiły się w odpowiednich dla nich pozycjach (niepogłębiających wad). Przyuczam rodziców, na co powinni zwrócić uwagę. Jaka pozycja do zabawy jest bezpieczna a jaka nie powinna być często powielana. Coraz częściej w terapii wykorzystuję technikę Kinesio Taping ®.

Często skutkiem „niedomogi” grupy mięśni, inaczej skutkiem zaburzenia równowagi w pracy mięśni jest nieprawidłowe ustawienie kończyn. W wyżej wymienionym przykładzie osłabiony mięsień pośladkowy średni, przyczynia się do ustawiania kolana w koślawości podczas chodu, czy zmiany pozycji.

Poprzez zastosowanie aplikacji wpływającej na korektę tego ustawienia można:

– stworzyć lepsze warunki do pracy w prawidłowych wzorcach ruchu
– ułatwić pracę mięśniom osłabionym i torować „prawidłowe wzorce ruchowe”
– „uczyć mózg” prawidłowej motoryki i świadomości ciała.

Dysfunkcje stawowe są w większości spowodowane przez nierównowagę mięśniową, którą możemy wyrównywać odpowiednio aplikując plaster nie na miejsce objawu (staw), ale na przyczynę (mięsień).

Reasumując, w mojej pracy zawodowej wykonuję coraz więcej oklejeń w korekcjach wad postawy: koślawe stopy, płaskostopie, przeprosty w kolanach, skoliozy, plecy okrągłe, wystające łopatki… Można by wymieniać i wymieniać. Zadziwiające jest to jak fantastyczne są efekty. Zawsze namawiam rodziców na pierwsze oklejenie u swoich pociech, żeby sami zadecydowali czy chcą powtarzać oklejania. Moim zdaniem powinni sami przekonać się i zobaczyć czy na ich dziecko to działa. No i działa! Z oklejenia na oklejenie są coraz widoczniejsze efekty. To wszystko jest połączone oczywiście z ćwiczeniami a taśmy zapewniają korektę przez 24h na dobę przez 5-7 dni.

Uwaga: Sukces Kinesio Tapingu ® zależy od właściwej oceny postawy dziecka i ruchu oraz prawidłowe stosowanie taśmy